Берлін-Львів: міжнародна програма з політології в УКУ

Учасники семінару

Учасники та організатори  під час відкриття семінару

11-20 травня в УКУ відбувся семінар з політології «Міжнародні відносини та політична наука у глобалізованому світі», в якому брали участь молоді науковці з України та Німеччини. Протягом десяти днів учасники обговорювали актуальні тенденції у світовій політиці, а також розробляли навчальний план, що містив у собі останні розробки у сфері міжнародних відносин та політології.

Організаторами заходу були Центр глобальної політики Вільного університету Берліна (Німеччина) спільно з Міжнародним інститутом етики та проблем сучасності, а також Центром верховенства права.

Програма семінару складалася із п’яти модулів:

  • нові підходи у глобальній політиці;
  • Європейський Союз;
  • як викладати та структурувати міжнародні відносини?;
  • нові напрямки у глобальній політиці;
  • Східна Європа.

Професор Клаус Сегберс, директор Центру глобальної політики Вільного університету Берліна, присвятив вступну лекцію сучасним методам вивчення міжнародної політики.

«Глобалізація зрушила основні параметри міжнародних відносин,саме тому важливо зрозуміти необхідність впровадження нової структури глобальної політики з часів Холодної війни»,– зазначив під час свого виступу професор.

DSC_1200Отже, перед учасниками семінару стояло завдання розробки певного порядку денного міжнародної політики в XXI столітті. Цікаво було почути думки молодих науковців щодо питання відповідності стандартів вищої освіти та ринку працевлаштування в епоху цифрових технологій, а також роздуми про роль університетів у майбутньому в контексті студій міжнародних відносин.

Надія Коваль розповіла про вимірювання глобальних потоків та взаємної пов’язаності держав, міст, регіонів та осіб в рамках цих потоків на основі доповіді приватного аналітичного центру McKinsey Global Institutе, опублікованої в березні 2016 року. Основна ідея полягає в тому, що ми, по-перше, спостерігаємо зміну самої природи глобалізації, в якій все більш важливим стає цифровий компонент. По-друге, судячи з розподілу потоків, поки що глобалізація залишається надзвичайно нерівномірною і необхідні додаткові зусилля від держав, що відстають.

Протягом п’ятого модулю учасники змогли прослухати думки експертів щодо сучасного стану міжнародної політики у Східній Європі.

Наталія Ковальчук, розглядаючи історію, культуру, політику та внутрішні кордони Європи, наголосила, що з моменту падіння залізної завіси Східна Європа постала перед багатьма викликами й зазнала широкої політичної та економічної трансформації.

Учасники заходу взяли участь у Skype – конференції з редактором The Economist Едвардом Лукасом. Британський публіцист відверто розмірковував над політикою Заходу, яка у відношенні до Росії демонструє слабкість, у той час коли Володимир Путін використовує гроші, пропаганду і готовність до військової агресії для свого головного завдання – руйнації єдності Європи.

Роберт Гельбіг під час презинтація групового дослідження

Роберт Хельбіг під час презинтація групового дослідження

У свою чергу, науковий директор Інститут Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко застановлявся над питанням входження України, Молдови та Грузії до Європейського Союзу. Він дуже влучно зауважив, що для України не так важлива фінансова допомога від ЄС, але, радше, здатність останнього успішно відповідати на сучасні виклики, адже саме тоді Україна зможе зробити свій повноцінний внесок в європейську спільноту.

Цей семінар дав можливість учасникам з Німеччини ближче познайомитись з Україною та краще зрозуміти настрої. які панують в суспільстві, а для учасників з Україні – перейняти досвід від дослідників з Євросоюзу та зробити спільні напрацювання, які можуть в подальшому застосовуватись як навчальні програми в університетах.

Про враження німецьких учасників від семінару читайте тут.