Історія, мета та завдання філософії в УКУ

DSC_7682

Філософію в Українському Католицькому Університеті формує Кафедра філософії та Міжнародний інститут етики та проблем сучасності.

Мета кафедри у навчальній і науковій діяльності – подолати суспільну марґіналізацію філософії, спричинену донедавна панівною марксистською ідеологією, відповісти на виклик, пов'язаний з виникненням нових парадигм у сучасній філософській думці, знаходити шляхи плідного діалогу між розумом і вірою. Саме такі завдання поставила перед собою Кафедра філософії, що була заснована 2007 року як підрозділ Філософсько-Богословського факультету УКУ.

Діяльність кафедри є прикладом плідної співпраці представників різних філософських течій та традицій, яких об'єднує спільне бажання пізнавати дійсність і жити згідно з пізнаною істиною.

Протягом кількох останніх років кафедра філософії УКУ плідно працювала у галузі етики. Про це свідчать не тільки публікації та наукові семінари, але й тематика сертифікатних програм, літніх шкіл і конференцій, починаючи від 2008 року. Як продовження цієї праці, а також як відповідь на потребу українського суспільства до підсилення етично орієнтованого мислення, постав Міжнародний інститут етики та проблем cучасності.

Натхненниками створення Інституту стали також молоді люди, учасники різноманітних програм, які підштовхнули до думки про створення ширшої інтелектуальної платформи, місця, де могли б зустрічатись українські науковці та фахівці зі світовим іменем.

Інститут, вкорінений в етосі УКУ, християнській етиці та соціальній думці, пропонує українській та міжнародній академічній спільноті якісно новий рівень розуміння етичної проблематики та моральних викликів. Іншим важливим завданням Інституту є започаткування мережі співпраці між філософськими навчальними та науковими установами Східної Європи для того, щоб науковці з України, Польщі, Словаччини, Росії, Чехії, Білорусії та інших країн ефективніше працювали над темами своїх досліджень, отримуючи якнайширше поле для діяльності та обміну ідеями.

Першою цеглинкою до розбудови Інституту стала персональна філософська бібліотека проф. Пітера та Гелен МакКорміків, яку вони подарували УКУ влітку 2012 року (понад шість з половиною тисяч томів філософської літератури).  З нагоди заснування Міжнародного інституту етики та проблем сучасності 1 березня 2013 року відбувся філософський симпозіум "Етика у глобалізованому світі та громадянські чесноти".