2014 – «Роздуми про глобальну політичну теорію (в контексті енцикліки «Caritas in Veritate»)»

DSC_1754Роздуми про віру та духовність крізь призму політичних процесів, про тоталітаризм та правосуддя, а також глобальні тенденції, які опановують нашим світом, саме про це  говорили провідні філософи, соціологи та богослови на міжнародній конференції в УКУ, яку організували Міжнародний інститут етики та проблем сучасності разом з кафедрою філософії 13-14 березня.

Перший проректор УКУ Тарас Добко, виступаючи на відкритті, зазначив, що «на наших очах відбувається процес дорослішання нашого суспільства, переосмислення патріотизму, який не базується на мовних чи етнічних відмінностей», відтак це дає можливість багатьом науковцям дослідити цей злам, його причини та процеси, які відбувалися, а також можливі наслідки.

В перший день конференції також виступили Віктор Малахов та Лоуренс Салліван (Lawrence Sullivan). Перший з них розповів про актуальність неконфронтаційних настанов у громадсько-політичному дискурсі, та про можливості проведення діалогу. В той час як американський дослідник в доповіді «Поклик любити та прощати в покликанні глобальної політики» зосередив свою увагу на тому, що поклик до любові базується на розумі. Разом з тим Лоуренс Салліван зазначив, що «справедливі закони є не ті, які прийняті відповідно до норм законодавства, а ті, що унормовані природною справедливістю».

Другий день конференції розпочав Чеслав Порембскі(Czesław Porębski). В доповіді «Любов, Істина і реальна політика»він порівняв протестні ненасильницькі рухи Махатма Ганді, Мартіна Лютера Кінга, Вацлава Гавела відповідно до християнських тверджень про любов.

Продовжив конференцію Михайло Мінаков з доповідю «Демодернізація як глобальна тенденція», яка також була пов’язана з революційними подіями в Україні. Саме на їх прикладі науковець, зобразив перехід до демодернізації. Описуючи модерність, дослідник зазначив, що «ми переживаємо період, який не можна описати завдяки теорії модерну та теорії традиціоналізму». Також в своїй доповіді Михайло Мінаков, який досліджує тему модерну в Берліні, зазначив, що в часи СРСР відбувався наступ на особисту сферу, а в пострадянських країнах – наступ особистостей на загальну сферу.

Кожна з доповідей, які за два дві прозвучали на конференції, викликала чимало дискусій в присутніх, серед яких були науковці Франції, Німеччини, Росії, Лівану, Польщі, США, Чехії, Словаччини та України.

Фото-звіт з події можна переглянути тут.