2014 – «Політика, етика і теологія. Виклики для України та Європи»

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Орієнтуючись на Захід і прагнучи інтегруватися до ЄС, Україна морально пробуджує Європу з кризового сну ідентичності. Поглядами на Схід, в напрямку держави, що постійно змінює свої кордони, українське громадянське суспільство кидає виклик Росії розпочати сутнісну та фундаментальну трансформацію. Сама ж Україна долає величезні труднощі на шляху збереження цінностей Майдану, оскільки громадянське суспільство прагне реформ та очищення держави від тотальної корумпованості.

Довкола цих та інших питань точилися дискусії на Міжнародній конференції «Політика, етика і теологія. Виклики для України та Європи», що відбулася 9 жовтня у в Парижі. Організаторами симпозіуму стали Міжнародний інститут етики та проблем сучасності, Львівська бізнес-школа УКУ спільно з Бернардинським коледжем Парижа і його науково-дослідницьким відділом «Суспільство, свобода і мир».

У конференції взяли участь представники 15 держав, враховуючи 25 доповідачів з 8 європейських країн, Північної Америки та Близького Сходу. Впродовж цілого дня відбулося п’ять подіумних дискусій, у яких взяли участь учені та зацікавлені тематикою учасники, що працюють на стику філософії, соціології, дипломатії, теології, бізнесу, управління, історії та політичних наук.

Директор Міжнародного інституту етики та проблем сучасності УКУ (МІЕПС) Володимир Турчиновський вважає, що конференція розкрила ті аспекти ситуації в сучасній Україні, які мають глобальний вплив та міжнародний резонанс. «Адже, – коментує філософ, – на сучасному етапі у відносинах європейського бізнесу, економіки, національної безпеки та геополітики домінує мова взаємних інтересів, і саме ця риторика замаскувала появу новітнього авторитаризму в Росії та її міжнародну агресію за кодоном. Український Майдан вплинув на порядок денний світової політики, соціального життя та бізнесу, ставши затятим виразником мови цінностей, особистої та громадянської гідності. Майдан стояв творчо, радісно, і, врешті-решт, героїчно – за правду, гідність і свободу. Сила його свідчення була переображаючою».

«У його чистому й оригінальному вияві Майдан був мирним (і навіть молитовним) зверненням до українців, що закликав їх продовжувати двадцятилітню боротьбу за справжнє громадянське суспільство; це був дзвінок для пробудження, щоб захмелілі європейці, які приймають громадянське суспільство як належне, і, нарешті, це було пророче запрошення росіянам негайно почати подібну боротьбу, інакше їх поглинуть катастрофічні наслідки жорстокої  та нелюдської диктатури», – зауважив професор Едвард Алам з Університету Нотрдам у Лівані.

Цю ж думку підтвердив Владика Борис Ґудзяк, Президент УКУ:

«Для європейських і, зокрема, паризьких академічних та зовнішньополітичних кіл симпозіум став особливою можливістю заглибитися і проаналізувати складність сучасної ситуації в Україні та її глобальні наслідки без ідеології, упередженості та пропаганди. Для української громади в Парижі це було міжнародне інтелектуальне свято і моральний підйом. Для єпархії Святого Володимира це було знаком довіри в її перезапуску, заохоченням та імпульсом ширше відкрити свої двері для Парижа та світу в цілому. Для УКУ і МІЕПС це було ще одним свідченням зростаючої зрілості та високої якості міжнародних наукових проектів».

Відео доповіді Владики Бориса можна переглянути тут.

Учасники симпозіуму сформулювали кілька спільних ключових тез:

–          найважливішою турботою для українців сьогодні має залишатися відстоювання та захист громадянських та моральних принципів Майдану – засад свободи, гідності, громадянськості підзвітності та прозорості;

–          якщо українське громадянське суспільство достатньою мірою натисне на політичні еліти та олігархів, щоб вони інтегрували цінності Майдану у відповідні інститути влади, з’явиться шанс змінити державу;

–          зміцнення громадянського суспільства в Україні стимулюватиме демократичні перетворення в Росії;

–          основне завдання Європи полягає в тому, щоб підтримати вільне та багатогранне громадянське суспільство в Україні.