2013 – «Церква у ХХІ столітті: виклики служіння у глобалізованому світі»

Джордж Вайґель

Продовженням і доповненням бестселера «Свідок надії» став переклад нової книги  Вайґеля «Кінець і початок: Папа Іван Павло ІІ – перемога свободи, останні роки та спадщина», який презентували на міжнародному симпозіумі, що організували Міжнародний інститут етики та проблем сучасності спільно з  Інститутом історії Церкви 5 липня.

За словами філософа, західний світ пройшов через глибоку антропологічну кризу: «Цю кризу Папа вважав засадничою і підставою усіх жахіть ХХ ст. Революція сумління, яку він започаткував, повалила найбільшу тиранію світу. Цього Кароль Войтила досягнув, розмовляючи не про політику, економіку, філософію, а про істину людини».

«Незвичайні досягнення Блаженного Папи Івана Павла ІІ показують, що такого поняття як історична неминучість не існує. Ситуація не мусить бути такою як вона є, криву історії можна зігнути у більш людському напрямку», – продовжував далі  всесвітньо відомий філософ Джордж Вайґель.

На думку бібліографа Папи, західна цивілізація досягла того моменту, коли черпає свої останні духовні та культурні ресурси: «Те, що ми називаємо «західною цивілізацією», вийшло із плідної взаємодії Єрусалиму, Афін і Риму, тобто з біблійної релігії, грецького раціоналізму і людського права. У ХІХ ст. висока західна культура відкинула Єрусалим. Видається, що наступними будуть Афіни».

Ще одним приводом для дискусії стала книга професора УКУ, доктора філософських наук, президента Української асоціації релігійної свободи Віктора Єленського «Велике повернення: релігія у глобальній політиці та міжнародних відносинах кінця ХІХ – початку ХХ століття», головна тема якої – бурхливе відродження релігії в сучасному світі, її потужне вторгнення у сферу великої політики та міжнародних відносин, роль у глобальних трансформаціях та процесах регіональних змін.

Спікерами міжнародного симпозіуму також стали владика Борис (Ґудзяк), ректор УКУ, єпарх Паризької єпархії УГКЦ; Мирослав Маринович, правозахисник, публіцист, релігієзнавець, проректор з питань призначення та місії УКУ; Олег Турій, проректор із наукової роботи УКУ, завідувач кафедри церковної історії.

Інтерв’ю з Джорджем Вайґелем провів також тижневик Дзеркало тижня. Детальніше дивіться тут.