2013 – «Співчуття, прощення, солідарність: універсальні чесноти у глобалізованому світі»

66698_10150311741009984_1617921976_n

Тарас Добко на літній філософській школі

Наростаюча суспільна напруга та соціальні конфлікти в різних куточках світу вимагають від міжнародної спільноти швидкої реакції задля забезпечення миру і цивілізованого розвитку. Саме про це говорили  з  30 червня по 7 липня у монастирі Згромадження Сестер Пресвятої Родини у с. Гошів на  черговій літній філософській школі, що відбулася  за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.

Більшість конфліктів, згідно лекції першого проректора УКУ Т. Добка  «Ordo amoris: моральний порядок у людському житті», неможливо вирішити без уваги до моральних чеснот та принципів, якими керуються люди, котрі беруть відповідальність за їх вирішення як на місцевому, так і глобальному рівнях.

Криза моральності в системі суспільно-політичних відносин, девальвація традиційних цінностей та недемократичні тенденції в поведінці державної влади свідчать про потребу практичних заходів, що сприятимуть формуванню дієвого громадянського суспільства.

Однією з головних передумов такого суспільства є створення механізмів саморегуляції і саморозвитку, формування сфери невладних відносин вільних індивідів, що володіють здатністю і реальною можливістю здійснювати свої природні права. Одним з таких принципів є солідарність, який, згідно слів випускника Стемфордського університету о. Андрія Зелінського, є засадничим для сучасного ліберально-демократичного суспільства.

Гостем школи став відомий бібліограф Блаженного Папи Івана Павла ІІ Джордж Вайґель, який прочитав лекцію «Універсальні чесноти в глобалізованому світі». Не менш захоплюючою стала дискусія навколо доповіді  доктора філософії Романа Цяпало з Лорас Коледж, штат Айова (США) про католицьку соціальну доктрину щодо моральної відповідальності, справедливості та прощення у глобалізованому світі.

Фотографії  з літньої школи можна переглянути на сторінці кафедри філософії у facebook.

Відеорефлексії учасників цьогорічної школи – у короткому фільмі Петра Дідули.