2013 – «Етика у глобалізованому світі та громадянські чесноти»

Пітер МакКормік

Створення Міжнародного інституту етики та проблем сучасності Українського католицького університету стало основною подією
міжнародного філософського симпозіуму «Етика у глобалізованому світі та громадянські чесноти», що відбувся 1 березня та доповідачами  і  якого стали більше ста науковців з Франції, України, Канади, США, Німеччини та Лівану.

Ректор  владика Борис (Ґудзяк), під час відкриття симпозіуму та з нагоди створення Міжнародного інституту етики та проблем сучасності, зазначив: «Я думаю, що цей Інститут пропонує та вносить альтернативу в програми, стилі, управління, а також новизну в наше місто та країну. Але на цьому наші амбіції не закінчуються. Від самого початку розвитку Університету ми працювали з переконанням, що маємо служити світовій спільноті. Тому на нас покладено велику відповідальність – шукати відповіді на проблеми цілого світу, і я переконаний, що ми зробимо свій внесок у цю справу».

Одним з головних доповідачів симпозіуму став постійний член і колишній віце-президент Міжнародного інституту філософії, віце-президент комітету з академічних та стратегічних питань Колеж де Франс (Франція) Пітер МакКормік. Саме його бібліотека філософських праць (понад 6 тис. книг), яку він подарував УКУ, стала міцним фундаментом для розбудови Міжнародного інституту етики та проблем сучасності. Це також можливість для молодих науковців досліджувати філософські та етичні проблеми. Доповідь Пітера МакКорміка була певною рефлексією на біоетичні проблеми, пов’язані з подіями на атомній електростанції «Фукусіма» та відповідальністю людей за свої вчинки перед майбутніми поколіннями.

Професор кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА Віктор Малахов зазначив:

«Людству варто мати для себе певну процедуру необхідного морального «епохе», утримання. Тобто не дозволяти втягувати себе в заходи, моральні засади яких для нас є непрозорими, навіть якщо вони зберігають при цьому безпосередню привабливість».

Кожна з доповідей викликала чималі дискусії. Особливо гостро відреагували учасники симпозіуму на тези про необхідність визнання своїх провин минулого на прикладі німецького суспільства та їх ставлення до Другої світової війни, про що говорив професор морального богослов’я Між’єпархіальної вищої семінарії ім. Святого Ламберта (Німеччина) Алоїс Бух та професор факультету гуманітарних наук Університету Нотрдам (Ліван) Едвард Алам. Присутні зійшлися на думці, що діалог на цьому етапі необхідно будувати на спільних точках дотику, а не замислюючись про те, що нас відрізняє.