2012 – «Від нової академічної культури до громадянського суспільства, вільного від корупції»

dsc_0465Аналіз і узагальнення кращих антикорупційних практик в українській вищій школі та створення на цій платформі технологій і методик протидії корупційним впливам – саме такі завдання були поставлені перед учасниками  міжнародної конференції «Від нової академічної культури до громадянського суспільства, вільного від корупції», що відбулася 9-10 листопада в Українському католицькому університеті.

Серед учасників конференції були українські та польські експерти, керівники ВНЗ, а також громадські діячі, які займаються питанням освіти. Як зазначив президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики Тарас Фініков, «тут присутні люди, які вийшли з проблем протидії корупції, і на власному досвіді знають, як її побороти».

Конференція була поділена на окремі панельні дискусії. Однією з головних тем стала успішна протидія корупції в українських університетах. Під час дискусії були представленні як соціологічні дослідження щодо цієї тематики, так і експертні думки керівників ВНЗ й студентства. Цікавими були доповіді експертів щодо напрацювань, які  унеможливлюють корупцію під час вступних кампаній, розроблені Міністерством освіти і науки за часів керівництва Івана Вакарчука (одним з результатів якого є ЗНО), а також про контроль за цим процесом з боку громадських організацій.

Також своїми практичними напрацюваннями щодо протидії корупції та творення нової академічної культури  поділилися керівники навчальних закладів зі всієї України.

«Прикро, однак, коли у розвинених країнах говорять про проблеми академічної етики, то мають на увазі питання плагіату наукових робіт. Ми ж змушені боротися з корупцією», – зазначив Тарас Фініков.

Так, на прикладі Українського католицького університету, експерти обговорили можливості творення нової академічної етики, яка унеможливлює корупцію. «УКУ будується на міжособових стосунках, таким чином в університеті формується середовище довіри», – зазначив проректор зі стратегічного планування УКУ Володимир Турчиновський.

На думку експертів, академічна етика не може формуватися без такого чинника як якість освіти. «Адже університет має завдання і повинен дотримуватися стандартів», – зазначив Генеральний Консул Республіки Польщі у Львові Ярослав Дрозд. З цього приводу перший проректор УКУ Тарас Добко додав: «Ціннісний контент університету має бути більшим за традиційний «джентльменський» набір і включати свою ціль. Адже академічна культура не може бути запозиченою, а лише напрацьованою».

Активну участь в конференції взяли також польські експерти, які не лише підсумували доповіді українських представників, а й давали свої поради.

«Проект “Від університетської автономії та академічної етики до суспільства вільного від корупції” важливий для обох країн. Адже те, що відбувається в Україні – важливе для Польщі, а те, що твориться в Польщі, – сподіваюсь, важливе і для України», – зазначив координатор проекту Роберт Сухарскі.

Додамо, що для УКУ це вже не перша наукова конференція, що стосується питання протидії корупції. Так, 10 років тому, в листопаді 2002 року в Університеті відбувалась Всеукраїнська науково-практична конференція «Прозорість та корупція в системі вищої освіти».