2012 – «Етичний вимір громадянської позиції: дія, страх та мужність»

«Як на мене, тут зібралася еліта нашої нації. Ідеї, які вони поширять по всій Україні, – це найцінніший здобуток Школи. Наші дискусії відбуваються у цікавому напрямку, і найважливіше, що вони є актуальними і потребують вирішення вже зараз» –кандидат філософських наук, Леся Кондратюк про літню філософську школу, що відбулася 10-20 липня у монастирі Згромадження Сестер Пресвятої Родини (с. Гошів, Долинський р-н, Івано-Франківська обл.).

Протягом десяти днів у мальовничому куточку Карпат учасники слухали лекції та семінари на теми персоналістичної філософії, дискутували про особисту та суспільну відповідальність за розвиток громадянського суспільства, про моральні основи відповідального громадянства. Детально ознайомились із постулатами про правдиве існування людини за Яном Паточкою, обговорювали проблематику морального вибору у політиці, християнське бачення громадянської позиції. Визначали характеристики чесноти мужності, проаналізували деякі аспекти тоталітарних систем, з’ясували позицію та роль Церкви, вивчаючи її соціальне вчення. Надзвичайно захоплюючою та відвертою була лекція дисидента Мирослава Мариновича про досвід українських дисидентів.

Таким чином, важливою складовою навчання було ділення європейським та світовим досвідом, можливість почути конкретні приклади мужньої громадянської позиції людей, відповідальних за ухвалення рішень у публічному просторі,  які позитивно вплинули на формування обличчя суспільств, в яких вони жили.

Обговорення в групах відбувалось на основі прочитаних статей зі свіжовиданих Наукових записок УКУ (Серія «Філософія») кафедри філософії на тему «Європа на зламі епох: релігія, демократія, цінності».

Окрім навчання учасники школи мали нагоду й на відпочинок, зокрема побували на Ясній горі, де знаходиться чудотворна ікона, відвідали місто Львів та Український Католицький Університет. Вечорами відбувалися активні дискусії, перегляд фільму, співи та навіть заняття з флористики, на що надихали цілюще повітря Карпат та душевний спокій монастиря.