2011 – «Релігія в публічному просторі»

11.05.13_seminar_religija_VP (28)Незважаючи на стрімкі зміни, що відбуваються в сучасному глобалізованому світі, релігія була і залишається важливим чинником у розвитку суспільства. Вона органічно вплетена в структуру соціуму, є одним з важливих її компонентів, знаходиться в тісних взаємозв’язках і взаємодії з іншими елементами організації суспільства. В цьому контексті надзвичайно важливими є розуміння процесів сакралізації та секуляризації, плекання свободи совісті та свободи релігії тощо.

Так, 13-14 травня 2011 року в Українському Католицькому Університеті відбулася міжнародна конференція  «Релігія в публічному просторі». Цією подією кафедра філософії УКУ відкрила рік, присвячений проблемам вивчення релігії та її ролі в публічному просторі.

Метою конференції  було окреслити поняття публічного простору з точки зору множинності релігій та культур, починаючи від релігійного фундаменталізму і закінчуючи відверто секуляристськими політичними тенденціями, присутніми не лише в західноєвропейських суспільствах, але й на пострадянському просторі, зокрема, в Україні.

Усі виступи та обговорення під час першого дня відбувалися у відкритому форматі. Лекції та дискусій були присвячені темі «Релігія і секуляризація».

Дейвід Мартін (David Martin), член Британської академії наук,  професор-емерит Лондонської школи економіки, мав доповідь про релігію, політику і секуляризацію.

Його дружина Берніс Мартін (Bernice Martin), викладач-емерит соціології Університету Лондона, доповідала на тему “Чому роль релігії у піблічному просторі може бути контроверсійною?”.

Серед українських гостей був запрошений Віктор Єленський, доктор філософських наук, президент Української асоціації релігійної свободи, професор УКУ, який прочитав лекцію на тему “Релігія і формування нації: приклад України”.

Після кожного виступу учасники конференції  мали нагоду для дискусій. В роботі конференції взяли участь також і випускники Сертифікатної програми з філософії “Еліти та суспільне служіння”, яким завідувач кафедри філософії Володимир Турчиновський вручив сертифікати та привітав з успішним завершенням навчання на програмі.

На другий день Міжнародної конференції обговорювалися питання ролі соціології релігії як академічної дисципліни та концепції викладання соціології релігії в сучасному університеті.