2010 – «Релігія, культура та суспільство: сучасні виклики з перспективи філософії»

10.09.10_miznarodna_konferencia_Joao_Vila_Sha_VP_DSC_6108 (19)

Пітер Маккормік

За сприяння Світового Конгресу Філософських  Факультетів Католицьких Університетів (COMIUCAP) та  Кафедри філософії Українського Католицького Університету, 10-11 вересня відбувся Європейський філософський симпозіум «Релігія, культура та суспільство: сучасні виклики з перспективи філософії»

Симпозіум зосереджував увагу на питаннях ролі та місця релігії в формуванні сучасної європейської ідентичності. Особливу увагу було присвячено перетворенням, які відбуваються в країнах Східної Європи. Окремий наголос ставився на християнській ідентичності Європи у багатогранності її традицій та майбутньому потенціалі.

Було досліджено основоположні поняття та принципи, що лягли в основу європейських суспільств, їхнього способу життя,  вірувань та переконань. Хоч демократія є запорукою для співіснування різних культур і релігій в Європі й усьому світі, проте сьогодні з певністю можна сказати, що не існує єдиної моделі демократії, яка була б оптимальною та обов’язковою для всіх. Демократичне суспільство та його інститути продовжують рости і розвиватися, і не останнє місце в майбутньому Європи належить релігії та культурі.

Доктор філософських наук, завідувач відділом Інституту філософії НАН України Людмила Филипович наголосила, що втішає те, що «бачимо, якими близькими є інтереси світських філософів і філософів релігійних». «На шляху до зближення можна вирішити багато проблем, які сьогодні вважаються нерозв’язаними, — наголосила релігієзнавець. — Знаковим є те, що католицькі філософи пропонують звернутися до таких непопулярних в нашому суспільстві понять, як свобода, співчуття, любов, дружба. Тут нас повернули до цих нормальних людських категорій, які за останні десятиліття відійшли на другий план». Вона висловила переконання, що коли втілювати здобутий на симпозіумі досвід в життя, то українське суспільство зміниться на краще.

У роботі симпозіуму взяли  участь 40 науковців з 30-ти університетів та інститутів дев’яти країн Європи. Під час роботи симпозіуму було виголошено шість доповідей,  проведено п’ять круглих столів та оргіназовано дискусію за участю провідних українських науковців та суспільних діячів.

Ексклюзивні матеріали про симпозіум можна знайти на сайті РІСУ, а також на сайті УКУ:

Мирослав Маринович: Ми не звикли жити в умовах конкурентної свободи, коли від нашої активності залежить наш добробут

Пітер МакКормік: Філософія в УКУ має допомагати знайти шлях найкращого служіння суспільству та вирішення його потреб;