2010 – «Еліти та суспільне служіння»

Словенський філософ Славой Жижек влучно сформулював завдання філософії – швидше критикувати чи визначати проблемні поля, ніж надавати готові відповіді на будь-які запитання. Намагаючись створити ідеальні моделі різних інституцій, що формували би еліти суспільства (ідеальну модель університету, політичної партії, міста та мерії), ми власноруч змогли віднайти ті певні проблеми, які передують у нашому сучасному суспільстві, у нашій культурі. Це дуже вагомий і цікавий досвід – бути не лише «читачем» філософії, а бути і «діячем». Ці та інші рефлексії й стали наріжним каменем літньої філософської школи, що проходила  з 27 червня по 3 липня у смт.Брюховичі, поблизу Львова.

Серед учасників школи були студенти, аспіранти, молоді науковці та політики, лідери громадських, релігійних та студентських організацій, наукові та практичні зацікавлення яких стосуються сфери управління суспільними змінами. Учасники представляли 24 університети з 17 міст України.

В одній зі своїх гуморесок Михайло Жванецький зазначив: «Не спрашивай мнение у тех, кто согласен, спрашивай у тех, кто возражает». Цей дещо парадоксальний принцип насправді є підґрунтям для дієвої та плідної дискусії, що буде не лише цікавою балаканиною, а принесе змістовний результат. Саме тому, в рамках школи учасниками були проаналізовані моделі запровадження суспільних змін та управління ними, інтегруючи християнський досвід та моральні принципи.

Петро Гусак, у свою чергу, в один із вечорів школи модерував дискусію на тему елітарності та масового суспільства. Учасники школи працювали в групах, розробляючи схеми таких ідеальних суспільних структур як «університет – ректор», «місто – мер» та «партія – засновник». Наприкінці школи кожна з груп представила свої проекти щодо запропонованої тематики творчо і  оригінально.

Учасники в рамках школи мали змогу відвідати монастир оо. Василіян в Крехові, прогулювалися  Львовом, перейнялися настроями, що панували на площі Ринок.